Hrátky s WiFi čipem ESP8266 (4.díl – napájení)

Pokud je pro vás důležitá stabilita ESP modulu, je nutné myslet na stabilní napájení. Dostupnost zdrojů s 3,3V je velmi omezená a je nutné mírně improvizovat.  Pojďme si tedy říct něco o možnostech, které v tomto směru máme.

Primárně je důležité zvážit, zda chceme zařízení napájet bateriemi, nebo ze sítě. Napájení bateriemi se hodí pro ESP s cyklicky snímajícími čidly. V tomto případě mám vyzkoušené napájení dvěma tužkovými baterkami. Na provoz s deepsleep módem (vysvětlím v některé z dalších kapitol) mi tyto dvě 2100mAh dobíjecí baterie vydrží cca 3 týdny – snímání probíhá každé dvě minuty 24/7, tj. 15k spojení.

Druhou variantou je napájení ze sítě (případně napájení baterií s napětím vyšším než 3,3V). Asi nejjednodušší je použít adaptér na dobíjení mobilního telefonu. Většina těchto adaptérů dodává 5V a různý proud. Pro náš účel bude nutné použít napěťový regulátor a dva kondenzátory pro stabilizaci špiček. Zapojení pak může vypadat následovně.

Pro modul ESP-01 jsem si vyrobil pomocí prototypovací desky jednoduchý přípravek pro napájení. Jsou na něm vyvedené i datové piny.

Tolik k napájení. Není to žádné raketové inženýrství, ale padající aplikace vás jinak může opravdu nemile potrápit. Příště si ukážeme, jak se dá tento přípravek použít pro stažení dat ze serveru a jejich interpretaci na dvouřádkovém displeji.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.