Co se starým PC? (2. díl – pevný disk)

hdd2Ač ve starém počítači již není zdroj, obsahuje stále spousty recyklovatelných věcí. Jednou z nich je pevný disk, který se dnes pokusíme přetvořit na něco užitečného.

Nejdříve trochu teorie. Disk se skládá z jedné či více ploten určených pro čtení a zápis dat. Zápis a čtení se provádí pomocí magnetické hlavy pohybující se nad rotujícími plotnami, která je balancována jedním nebo dvěma velmi silnými neodymovými magnety. Plotny jsou poháněny pomocí vysokootáčkového motorku, řízeného elektronikou desky. Disk je hermeticky uzavřen, aby nedošlo k zanesení nečistotami.

hdd

Ze starého disku je možno vyrobit například kráječ na pizzu, nejrůznější druhy hodin – 1/2/3 a pov zobrazovačů. V našem případě budeme vyrábět brusku.

Co budeme potřebovat:

  • disk
  • šroubovák
  • pilka na železo
  • oboustranná lepenka
  • brusný papír
  • napájecí kabel pro hdd
  • konektory

Hned na začátek je nutné upozornit, že ne každý disk je vhodný pro tuto úpravu. Než byl nalezen ten, který byl pro výrobu brusky použitelný, skončilo několik kusů v koši. Nejčastější překážkou byla firmwarová ochrana, která zajistila, že se po odpojení hlavy disk vůbec neroztočil. Druhý problém byl výrazně malý výkon motorků, které se zastavily téměř okamžitě po vyvinutí malého odporu na plotnu. Jako použitelný byl nakonec shledán stařičký 2,8GB maxtor.  I tak je nutné dbát na malý tlak při broušení. Pokud se vám podaří zastavit kotouč, můžete si tím odpálit řídící desku.

Tolik tedy na úvod, a teď hurá na to.

Prvním krokem bude výroba kabelu pro napájení . Použijeme kabel z „odpadu“ minulého projektu a napájíme na něj banánky. Třetí ruka je pro precizní pájení k nezaplacení.

dsc_0071

Nyní přejdeme k samotnému disku, který je třeba otevřít.  Po otevření odpojíme konektor hlavy a připojíme disk ke zdroji. Pokud se disk roztočí, vyzkoušíme, zda má patřičnou sílu mírným přítlakem na plotnu.

dsc_0073

Když se vše jeví v pořádku, odebereme hlavu a neodymové magnety. Magnety schovejte, určitě se budou hodit na některý další projekt. Poté odšroubujeme i samotnou plotnu. Disk upneme do svěráku a ke slovu pustíme pilku na železo. U disku je nutné snížit okraj, aby byly plotny přístupnější. Při řezání je vhodné zalepit otvor vedoucí k desce s elektronikou, kovové piliny by tam mohly napáchat více škody než užitku.

dsc_0075

Po odříznutí okraje připevníme zpět plotnu a nalepíme na ní oboustrannou lepenku. Disk necháme upnutý ve svěráku. Pro broušení je to ideální úchyt.

dsc_0077

Následně se kružítkem vyměříme velikost kotouče, který vystřihneme ze smirkového papíru. Vnější okraj nůžkami, vnitřní je lepší vyříznout skalpelem.

dsc_0079

Brusný disk přilepíme na oboustrannou lepenku a můžeme brousit. Bruska funguje perfektně na ostření nožů a drobné opracování. Průmyslovou brusku samozřejmě nenahradí.

Po dnešku můžeme brousit o 106, příště se podíváme na to, co se starým monitorem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.