Co se starým PC? (1. díl – počítačový zdroj)

psuTéměř každý již řešil otázku co se starým počítačem. Někdo si ho schová pro strýčka příhodu, jiný tento danajský dar pošle dál do rodiny a někteří ho rovnou odloží u kontejneru na elektroodpad. To ovšem nebyl můj případ. Počítač jsem se totiž rozhodl recyklovat.

 

 

V prvním díle se budeme zabývat vypreparováním počítačového zdroje, který lze následně použít pro napájení dalších projektů.

dsc_0061a

Co budeme potřebovat:

 • počítačový zdroj
 • napájecí kabel
 • šroubovák
 • štípačky
 • izolační páska / smršťovací bužírka
 • tavná pistole
 • pájka
 • cín
 • konektory
 • kabely
 • LED dioda
 • odpor 130Ω

Počítačový zdroj si vyndáme ven a vyzkoušíme jeho funkčnost. Zdroj připojíme do sítě a na konektoru, který šel do základní desky propojíme zelený kabel s libovolným černým kabelem. Pokud se ve zdroji roztočí ventilátor, jsme na půl cesty k úspěchu.

dsc_0062

Zdroj je pak nutno vytáhnout ze zásuvky a počkat až se přestane točit ventilátor. Tento krok by měl zaručit vybití kondenzátorů ve zdroji a tudíž ochranu před úrazem elektrickým proudem.

Dalším krokem je rozebrání zdroje a „stříhání drátů“.  V tomto případě byly kromě šesti drátů všechny ostatní odstraněny. Jmenovitě zbyly tyto kabely 1x žlutý (+12V), 1x červený (+5V), 1x oranžový (3,3V), 1x zelený (POWER) a 2x černý (GND).

dsc_0063

U některých zdrojů je možné odebrat ze zadní strany spínač, který se dá použít pro spínání zdroje z ovládacího panelu (viz dále).

dsc_0064

Dráty, které byly od spínače odstřiženy, se k sobě připájely a byly odizolovány smršťovací bužírkou. Zdroj tedy bude ihned po připojení do sítě pod napětím. Vadit by to nemělo, dokud byl starý počítač používán, byl spínač vždy sepnutý.

dsc_0067

Následovalo napájení prodlužujících drátů, v tomto případě od reproduktorů z nefunkčního domácího kina, a opět izolace smršťovací bužírkou. Kabely byly vyvedeny ze zdroje ven, zdroj byl uzavřen a schován pod pracovní desku.

dsc_0068

Posledním krokem byla výroba panelu. Zde byl použit kousek prkna ze staré police. Po upnutí do svěráku bylo vyvrtáno pět děr na zástrčky pro banánky a led diodu. Díry jsou trochu nesouměrné, protože jsem měl pouze vrták do železa, který se nikdy nechytil správně, ale jde tu přece o funkčnost! 🙂 Pozice pro vypínač byla vydlabána dlátem. Zleva byly postupně připájeny kabely – žlutý, červený, oranžový, černý. Dioda byla připojena na 3,3V a GND sériově s odporem. K tlačítku byl připájen zelený a černý kabel a za pomoci tavného lepidla bylo usazeno na místo. Panel by nakonec podlepen oboustrannou lepenkou a přitisknut ke stolu.

dsc_0069

Zdroj je aktuálně připraven vesele posílat šťávu, a tak se již můžeme těšit na další díl, ve kterém se podíváme na zoubek pevnému disku 🙂

1 komentář: „Co se starým PC? (1. díl – počítačový zdroj)

 1. No jestli můžu radit bacha na kondenzátor. Ikdyž to máte vydělané ze zástrčky, tak když se toho zespodu dotknete je to šlupka 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.