Téměř každý již řešil otázku co se starým počítačem. Někdo si ho schová pro strýčka příhodu, jiný tento danajský dar pošle dál do rodiny a někteří ho rovnou odloží u kontejneru na elektroodpad. To ovšem nebyl můj případ. Počítač jsem se totiž rozhodl recyklovat.
V prvním díle se budeme zabývat vypreparováním počítačového zdroje, který lze následně použít pro napájení dalších projektů.
Co budeme potřebovat:
- počítačový zdroj
- napájecí kabel
- šroubovák
- štípačky
- izolační páska / smršťovací bužírka
- tavná pistole
- pájka
- cín
- konektory
- kabely
- LED dioda
- odpor 130Ω
Počítačový zdroj si vyndáme ven a vyzkoušíme jeho funkčnost. Zdroj připojíme do sítě a na konektoru, který šel do základní desky propojíme zelený kabel s libovolným černým kabelem. Pokud se ve zdroji roztočí ventilátor, jsme na půl cesty k úspěchu.
Zdroj je pak nutno vytáhnout ze zásuvky a počkat až se přestane točit ventilátor. Tento krok by měl zaručit vybití kondenzátorů ve zdroji a tudíž ochranu před úrazem elektrickým proudem.
Dalším krokem je rozebrání zdroje a „stříhání drátů“. V tomto případě byly kromě šesti drátů všechny ostatní odstraněny. Jmenovitě zbyly tyto kabely 1x žlutý (+12V), 1x červený (+5V), 1x oranžový (3,3V), 1x zelený (POWER) a 2x černý (GND).
U některých zdrojů je možné odebrat ze zadní strany spínač, který se dá použít pro spínání zdroje z ovládacího panelu (viz dále).
Dráty, které byly od spínače odstřiženy, se k sobě připájely a byly odizolovány smršťovací bužírkou. Zdroj tedy bude ihned po připojení do sítě pod napětím. Vadit by to nemělo, dokud byl starý počítač používán, byl spínač vždy sepnutý.
Následovalo napájení prodlužujících drátů, v tomto případě od reproduktorů z nefunkčního domácího kina, a opět izolace smršťovací bužírkou. Kabely byly vyvedeny ze zdroje ven, zdroj byl uzavřen a schován pod pracovní desku.
Posledním krokem byla výroba panelu. Zde byl použit kousek prkna ze staré police. Po upnutí do svěráku bylo vyvrtáno pět děr na zástrčky pro banánky a led diodu. Díry jsou trochu nesouměrné, protože jsem měl pouze vrták do železa, který se nikdy nechytil správně, ale jde tu přece o funkčnost! 🙂 Pozice pro vypínač byla vydlabána dlátem. Zleva byly postupně připájeny kabely – žlutý, červený, oranžový, černý. Dioda byla připojena na 3,3V a GND sériově s odporem. K tlačítku byl připájen zelený a černý kabel a za pomoci tavného lepidla bylo usazeno na místo. Panel by nakonec podlepen oboustrannou lepenkou a přitisknut ke stolu.
Zdroj je aktuálně připraven vesele posílat šťávu, a tak se již můžeme těšit na další díl, ve kterém se podíváme na zoubek pevnému disku 🙂
No jestli můžu radit bacha na kondenzátor. Ikdyž to máte vydělané ze zástrčky, tak když se toho zespodu dotknete je to šlupka 😉